הקמת מיזם טכנולוגי חדש היא דבר מרגש ומאתגר. ליקטנו עבורכם מספר שאלות וכלים אשר יעזרו לכם לבחון ולתקף את הרעיון שלכם בזמן קצר ובעלות סבירה, או בקיצור "בדיקת מציאות".

"בדיקת מציאות" בדרך כלל מתייחסת למספר מרכיבים עקריים:

 • הצורך בקיום הרעיון ו/או המוצר עבור קהל יעד מובחן, כלומר בעיה ופתרון מוגדרים.
 • מידת ישימות הרעיון, הן ברמה הטכנולוגית והן ברמת העסקית, במודל כדאי של עלות תועלת.
 • מישהו המוכן לשלם על הרעיון ו/או המוצר שלך.

 בכדי לאמת את הרעיון, יש לבצע הליך של בדיקת נאותות לרעיון (DD).

 • האם יש סיכוי ריאלי להפוך את הרעיון לחברה?

  האם הרעיון שלך קיים כבר?

  יש לבצע מחקר מקיף על מנת להבין האם הרעיון שלך קיים כבר בשוק. יש לעשות חיפוש מקיף, מעבר ל- google, לעשות מחקר פטנטים, רישום חברות, לחפש בארץ ובחו"ל, לקרוא מאמרים בנושא. זה יעזור לזהות מה מיוחד וייחודי במוצר או שירות שלך.

  האם קיים צורך במוצר או בשירות, או צריך לייצר צורך?

  יש הרבה רעיונות טובים, אבל האם מישהו באמת צריך את זה? מה הצורך המדויק אותו המוצר/שירות פותר? האם אנשים מודעים לצורך? שאלו בני משפחה, שאלו חברים, אפילו תבחנו בצורה זהירה את הרעיון באמצעות רשתות חברתיות (בלי מידע שיאפשר העתקה שלו או יהווה חסם לרישום פטנט).

  איך הרעיון עונה על הצורך?

  הגדירו באופן ברור, קצר ופשוט איך ההצעה שלכם נותנת מענה לצורך.

  מי קהל היעד?

  מי קהל היעד המדויק שלך, לאיזה פלח שוק אתם פונים? מגדירים את הפלח שוק לפי גודל השוק, גיל, מגדר מסוים, רלוונטיות לתחום העיסוק, מכוון לעסקים או לקוחות פרטיים, אזור מגורים, ורקע כלכלי של קהל היעד.

  האם זה הזמן הנכון?

  העיתוי הוא המפתח והוא יכול להיות מושפע על ידי גורמים רבים. עם זאת, הזמן הטוב ביותר להתחיל את העסק שלך הוא כאשר יש לך תשוקה, זמן להשקיע, וכאשר יש לך את הרעיון הטוב ביותר.

  כיצד לאמת את הרעיון?

  לדבר עם חברים, משפחה ולקוחות פוטנציאליים כדי לקבל הבנה של הבעיה ואם הפתרון שלך הוא משהו שאנשים יהיו מוכנים לשלם עליו. ישנן דרכים בעלות נמוכה וללא תשלום כדי לאמת את הרעיון שלך באמצעות פלטפורמות מדיה חברתית, אך הקפד לאבטח את הרעיון שלך. שיטות מסוימות כוללות את Google AdWords, סקרים מקוונים וסקרים על פלטפורמות כגון LinkedIn ו- Facebook.

  יש לך יועצים? פתח קשרים עם יזמים ותיקים ואנשי עסקים מנוסים שיעזרו לכם וידריכו אתכם בתהליך, דאגו לייצר מערכת אשר תוכל לקשר ולחבר אתכם לאנשים אחרים ולהעניק לכם עצות מניסיון אישי.

 • מי המתחרים שלך?

  השאלות העיקריות עליהם צריך לענות בניתוח המתחרים הן:

  מי המתחרים הפוטנציאלים?

  כמה הם גדולים, חזקים ומבוססים?

  מה נקודות החוזק והחולשה שלהם?

  כמה הם תופסים מנתח השוק הפוטנציאלי?

  מהם היתרונות שלכם על-פני המתחרים?

  מטרת חקר המתחרים היא לגלות לבסוף כיצד הפתרון שתציע יהיה אטרקטיבי וייחודי לקהל היעד ומה היתרונות היחסים והייחודיים שלך על פני המתחרים.

  במסגרת שלב זה יש לזהות מי המתחרים הישירים והעקיפים. המתחרים הישירים הם חברות שעושות את אותו הדבר כמוך. מוצרי מתחרים עקיפים אינם זהים אך יכולים לתת מענה לצרכן בדרכים דומות.

  ברגע שזיהית מתחרים, אנו ממליצים לנתחם לעומק על מנת לזהות בצורה מיטבית  ואיך הם מציעים זאת. מה  יש להם להציע.

  ניתוח SWOT יכול להיות רלוונטי במיוחד לטובת הבנת התחרות (חוזקות, חולשות, הזדמנויות, איומים).

 • איך בוחרים שם?

  ישנן תאוריות רבות בנוגע לבחירת השם המושלם לחברה.

  הנושאים העקריים אותם יש לשקול הינם:

  המפתח לאיזון בין שם שהוא ייחודי וקריאיטיבי לבין משהו שהוא פשוט וקל לביטוי.

   משמעות השם בעולם על מנת למנוע אסוציאציות או הקשרים לא נעימים.

  בדיקה שהשם לא נמצא בשימוש על מנת להימנע מהפרת זכויות יוצרים . בישראל כל החברות מחויבות להירשם ברשם החברות, כך שבקלות ניתן לבדוק האם שם החברה תפוס.

  בדיקה וקניה של URL לאתר אינטרנט.

 • החשיבות של תכנית עסקית טובה

  תכנית עסקית היא ספר ההדרכה של החברה. היא ממפה את כל מטרות החברה וכיצד יושגו בצורה מפורטת.

  באופן אידאלי, תוכנית עסקית לא צריכה להיות ארוכה מדי, כיוון שהחברה רוצה שאנשים יקראו אותה ואף יבינו אותה. במקביל, היא צריכה להיות דינאמית ולהתעדכן בהתאם להתקדמות החברה. התכנית העסקית לרוב מחולקת לששה חלקים: תקציר מנהלים, תיאור הזדמנות (כולל תחרות), תכנית ביצוע, מבנה הצוות והחברה, תכנית כלכלית, ונספחים. 

 • מה הוא תקציר מנהלים או One Pager?

  • סיכום התכנית העסקית. לרוב מוצג בראש התכנית העסקית. עמוד אחד עד 2 עמודים.
  • מטרת התקציר לעשות סקירה על החברה, על הפעילות ולבסוף מה אתם כבעלי עסק מחפשים מהקוראים שלכם.
  •  המלצה חמה: למרות שזהו הפרק הראשון בתכנית העסקית, כדאי לכתוב אותו אחרון. מדוע? ברגע שפירטתם לגבי כל שלב ושלב, למדתם על בוריים את פרטי הרעיון/מוצר/חברה שלכם, תהיו בשלים יותר לכתיבת התקציר.
  • באופן אידיאלי, תקציר המנהלי יכול לשמש מסמך עצמאי המכסה את עיקרי התכנית העסקית. למעשה, זה נפוץ ביותר למשקיעים לבקש לראות רק את תקציר המנהלים, במידה והם אוהבים את מה שהם רואים הם יבקשו לראות את יתר פירוט התכנית, את הצגת הרעיון ונתונים רלוונטים נוספים.
  • לאור חשיבותו של תקציר המנהלים יש להקדיש לו חשיבות רבה. מצד אחד עליו להכיל פרטים מהותיים ונקודות מפתח לגבי הרעיון/החברה, מנגד, עליו להיות תמציתי וברור, כזה שיעורר תיאבון להמשיך ולקרוא בהרחבה.

 • מהו המודל העסקי שלך? במילים אחרות - איך אפשר להפוך את הרעיון לחברה רווחית?

  כיום, קנייה ומכירה היא כבר לא הדרך היחידה ליצירת הכנסות. ישנם מודלים רבים ויש לבחון את כל האפשרויות הרלוונטיות. לאחר מיקוד קהל היעד יש לבנות אב טיפוס לרעיון/מוצר. הוא משמש בעיקר לגיוס כספים, מסייע למשקיעים להחליט אם להשקיע או לא, מדגים את הפוטנציאל של המוצר ומסייע לך להשיג את ההבנה הטובה ביותר בנוגע למודל העסקי בו ניתן לבחור.  בעצם, הוכחת התשובה לשאלה: על מה קהל היעד שלך עשויי לשלם  וכמה ? או במודל הכנסות אחר שאינו ישירות מקהל היעד , כגון מפרסמים, מה צריך לקרות על מנת שמודל כזה יעבוד עבורך? (מספר יוזרים מינמלי, מאפיין שקיים במוצר ומוכנים לשלם עליו וכ"ו)

  מודלים לדוגמא: 

   • המודל המסורתי הוא למכור את המוצר במחיר גבוה יותר מעלותו הכוללת  כולל הוצאות התפעול. ככל שערך המוצר גבוה יותר לצרכן, כך המחיר יכול להיות גבוה. באופן דומה, כשמספקים שירותים, חברות מרוויחים על ידי לקיחת אחוז קטן של כל עסקה שבוצעו.
   • פרסום- חברות רבות המספקות שירות אימצו מודל שבו המוצר עצמו הוא חינם והכנסות מגיעות מפרסום. פייסבוק היא דוגמה מצוינת למודל זה.
   • גישה חופשית לשימוש מינימלי במוצר. חברות אלה מרוויחות כסף כאשר המשתמשים שלהם נרשמים ומשלמים לפרמיה, לדוגמא Spotify. כמו כן, חברות רבות גובות דמי מנוי חודשיים או שבועיים בעלות נמוכה, המצטברת על פני תקופה ארוכה.

   

 • כמה כסף צריך כדי להתחיל?

  הכינו טבלת אקסל אשר מחולקת לארבע עמודות ומציגה את מכלול ההוצאות של החברה :
  הוצאות ראשוניות – למשל רשיונות והיתרים, ציוד, אגרות, פטנטים, ביטוחים, מיתוג, מחקרי שוק, ציוד ייצור, רישום מותג, ערבי השקה וכ"ו.
  הוצאות קבועות – כל מה שאתה צריך על מנת להפעיל את העסק במשך שנה קלנדרית . למשל: שכירות, הנהלת חשבונות, ציוד וכ"ו.
  הוצאות משתנות – טיסות ונסיעות, משכורות עובדים, עלות שותפים, פרסום ושיווק וכ"ו.
  הכנסות – מכלול ההכנסות הצפויות באם יש כאלו במהלך אותה תקופת זמן.

  טבלה זו של הוצאות והכנסות תשקף את כמות הכסף הנדרשת לשנה הראשונה לצורך הפעלת החברה וקידומה.
  אנו ממליצים תמיד לקחת מרווח של לפחות 20% תוספת. בדרך כלל, במציאות, העלויות גבוהות יותר מהמצופה.

 • כיצד לבנות את הצוות?

  אימרה מפורסמת אומרת שמשקיעים לא משקיעים במוצר אלא משקיעים בצוות.

  מתחילים בבחירת השותפים למיזם. רצוי , כאלו שמשלימים אחד את השני מבחינת יכולות , תחומי מקצוע ו/או אישיות. הבחירה הנ"ל היא בין החשובות שתעשו, היא משפיעה על יכולת גיוס הון למיזם, יכולת התנהלות ראשונית המאפשרת פיתוח  MVP עד שמגיע הכסף בשלב הבא. יש לזהות את התפקידים הנדרשים בעסק ולהגדיר מי הם המועמדים עבור אותם תפקידים. תנסו לחשוב על אנשים עם נסיון ועם ייתרונות ייחודיים כך שכל אחד מאנשי הצוות יוכל לתרום מחזקותיו בצורה ייחודית. מאוד חשוב, לבנות את הצוות מאנשים שמאמינים בחברה ובמוצר. במקביל לעובדים בחברה, גייסו סביבכם רשת של יועצים, ומומחים בתחום אשר יוכלו להנחותכם בדרך.

 • תכנית שיווק

  תוכנית השיווק הינו מסמך המתאר את מטרות ויעדי השיווק והפרסום של החברה.

  השלב הראשון לאחר הגדרת קהל היעד, הינו בניית תכנית שיווק שתתאר כיצד החברה תשיג את יעדיה השיווקים,הגדרת ערוצי הפצה ושיווק והגדרת האסטרטגיה הפירסומית. יש להגדיר את אבני דרך לבחינת הצלחת התכנית. כל תכנית הינה בסיס לשינויים אשר לעיתים מוכתבים מהממצאים בשטח וממידת העמידה במדדי ההצלחה שנקבעו.יש להגדיר מטרות ברורות ותקציב לכל שלב בתכנית.  

 • מיתוג, למה זה חשוב?

  המותג שלכם הוא הזהות שלכם. זו הצורה בה החברה שלכם מוצגת לעולם.

  יסודות המותג שלכם הם: שם החברה, הלוגו, אתר האינטרנט וחומרי הפרסום. ניתוח המתחרים נועד להבטיח כי המותג שלכם ייחודי. שמרו על מיתוג אותנטי ותואם לקהל היעד אליו אתם פונים. עיצוב הוא מרכיב מרכזי , אך בשלב התחלתי זה ,אינו בהכרח העניין העיקרי. הערך המוסף ללקוח ותפיסת הלקוח את הערך הנ"ל הם בדרך כלל המפתח לאטרקטיביות המוצר.

 • כיצד להכין "נאום מעלית" מעולה?

   "נאום מעלית" הינו המושג המתייחס ליכולת שלכם לחלוק מעלית לנסיעה קצרה בה תוכלו לספר לשותפכם לנסיעה על המיזם ולעניין אותו. נאום זה צריך להיות באורך של לכל היותר  60 שניות. בזמן זה עליכם להציג את מטרת החברה, המוצר או הרעיון שלכם וייחודו, הערך  המוסף שלו, איך תשנו את העולם, מי לדעתכם יהיה מוכן לשלם עליו (גם אם זה רחוק עדיין). כיזמים  של חברת סטארטאפ,  הכרחי שתהיו מוכנים תמיד עם "נאום מעלית" מושך ומעניין. 

 • כיצד להכין את הפרזנטציה הטובה ביותר?

  יש מספר רב של תבניות מומלצות למצגת, חשוב לציין שמצגת טובה  חייבת לכלול את המרכיבים הבאים:

  • תיאור החברה והערך הייחודי שלה.
  • השוק אליו פונה החברה וגודלו הפוטינציאלי.
  • המתחרים הישירים והעקיפים ומה החברה עושה אחרת מהם.
  •  פירוט והסברים על המודל העסקי.

  חוק ה-10\20\30

  גיא קאווסקי, יזם סדרתי, המציא את חוק ה-10\20\30. הוא מאמ שמצגת טובה לא צריכה להכיל יותר מ-10 שקפים, לא צריכה להיות יותר מ-20  דקות, ולא צריכה להכיל יותר מ-30 נקודות. למרות שלפעמים מדובר במשימה לא פשוטה, זה כנראה משיג את המטרה. 

 • מה הוא מוצר מינימלי בר-קיימא (MVP)?

  מוצר מינימלי קיימא (MVP) הוא טכניקת פיתוח שבה מוצר או אתר אינטרנט חדש מפותח עם תכונות ומאפיינים מנימלים כדי לתת מענה מספק לקהל יעד ראשוני. (Early Adapters)המוצר הסופי מתוכנן ומפותח רק לאחר ששוקלים משוב מהמשתמשים הראשונים של המוצר.
  רעיון זה הופץ על ידי אריק ריס, יועץ וכותב על סטארט-אפים.

  ל MVP יש שלושה מאפיינים עיקריים :
  1. מעניק ערך מספיק כך שאנשים מוכנים להשתמש בו או לקנות אותו בתחילה.
  2. מוכיח ומציג מספיק תועלת עתידית כדי לשמור על קהל מאמצים המוקדמים.
  3. מניח שהמוצר מספק על מנת המשתמשים הראשונים יראו את התועלות העתידיות, את החזון וההבטחה של המוצר ויקחו חלק בעזרה וכוון המפתחים לקידום המוצר.

  ישנן דרכים מגוונות לבחון מוצר במהירות. הבדיקה יכולה לכלול פרמטרים עסקיים כגון: מוכנות לתשלום וסכום התשלום אותו ניתן לגבות, באם ניתן.
  MVP מוצלח מאפשר לסטארטאפים לגייס כסף בשלב התחלתי והוא הבסיס למתודלוגיית הסטארט הרזה ("Lean Startup")