תנאי שימוש מופיעים בפינה כלשהי או במסך הרשמה בכל אתר ואפליקציה, אבל לא תמיד ברור מה אמור להיכלל בהם ולמה בכלל צריך אותם. בדף זה נסביר בתמצית את המטרות והחשיבות של תנאי השימוש, ולמה זה קריטי להשתמש בנוסח מקצועי ואיכותי שהותאם אישית לכל חברה.

בין אם קוראים להם Terms of Use, Terms and Conditions, End User License Agreement או כל שם אחר, מטרתם היא זהה. תנאי השימוש של האתר או האפליקציה שלכם, הינם החוזה המחייב ביניכם לבין המשתמשים והלקוחות של השירותים או המוצרים שלכם.

יכול להיות שכמו רבים, אתם לא נוהגים לקרוא תנאי שימוש של כל חברה שאתם משתמשים שלה או אפילו רוכשים ממנה שירותים ומוצרים, אבל זה לא משנה את העובדה שתנאי שימוש הם חוזה משפטי מחייב, ממש כאילו ישבתם סביב השולחן עם נציגי החברה, לחצתם ידיים וחתמתם בעט נובע על מסמך ארוך ומפותל.

במידה ויום אחד יתעורר סכסוך בין החברה לבין המשתמשים והלקוחות שלה, תנאי השימוש של החברה יהוו את נקודת הפתיחה המשפטית של הצדדים, ואף אחד מהם לא יוכל להתנער בטענות כגון – "סתם הורדתי מגוגל תנאי שימוש של חברה דומה", או "מי בכלל קורא את זה?".

לעמוד הראשי של: IP, Privacy & Internet Law

 • אז מה כלול בתנאי שימוש?

  תנאי השימוש שלכם הם "כללי המשחק". המתווה שתחתיו אתם מוכנים להציע את השירותים/מוצרים שלכם לציבור הלקוחות, בין אם מדובר בלקוחות פרטיים או עסקיים. התנאים מפרטים מה מותר לעשות בשירות שלכם (לדוגמא – להעלות תכני משתמשים חוקיים), מה אסור לעשות (לדוגמא – להשתמש בפלטפורמה כדי להטריד משתמשים אחרים, לשלוח דיוור שיווקי או להפיץ נוזקות), ומה גבולות האחריות שלכם ביחס לשירות. תנאי השימוש יכללו גם תנאים הקשורים להגנה על הקניין הרוחני שלכם ושל אחרים, נהלים בהם המשתמשים שלכם צריכים לעמוד על מנת להיות זכאים לשירות, ועוד.

  תוכן תנאי השימוש יבנה בהתאם לצרכי החברה ואופי השירותים/מוצרים שלה. פלטפורמה חברתית המיועדת למשתמשים בגילאי 15-18 צריכה תנאי שימוש שונים לחלוטין מחברת פינטק שמציעה מוצרי B2B באתר שלה. בשלב הראשון בהכנת תנאי שימוש, אנחנו לומדים את החברה ואת מאפייניה הייחודיים. לאחר מכן אנחנו יוצרים עבור החברה את תנאי השימוש האופטימליים עבורה, תוך התייחסות לסיכונים הכרוכים בפעילותה.

  לדוגמא, במידה והאתר שלכם מאפשר העלאת תכני משתמשים (פוסטים, קבצי וידיאו או אודיו, תמונות, מודעות וכו'), יש להקפיד לכלול בתנאי השימוש תניות והנחיות מפורטות הנוגעות למותר ולאסור לגבי תכנים אלו, כגון כללים לעניין התחייבותם ואחריותם של המשתמשים להעלות רק תוכן אשר יש להם בו את מלוא הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני; התחייבותם של המשתמשים שלא להעלות תוכן פוגעני או לא חוקי; הוראות לעניין הרישיון אשר המשתמשים מעניקים לחברה בתוכן שלהם כאשר הם מעלים אותו לפלטפורמה; נוהל "הודעה והסרה" ביחס לתוכן מפר, ככל שנדרש; ועוד.

 • תנאי השימוש שלכם הם חוזה

  כבר הבנתם שתנאי השימוש שלכם הם חוזה, אבל הם לא חוזה רגיל, אלא "חוזה אחיד", ביניכם לבין מספר לא ידוע ולא מזוהה מראש של משתמשים ולקוחות.

  ככאלה, תנאי השימוש חייבים להיות ברורים, נגישים, הוגנים ו"ידידותיים למשתמש". תנאי שימוש דרקוניים, לא ברורים או בלתי מקובלים בשוק מעמידים את החברה בסיכון שהחוזה הזה יפסל כחוזה "מקפח".

  גם אם רוב המשתמשים שלכם כנראה לא יקראו את תנאי השימוש, מה שברור הוא שמשתמשים שהסתכסכו עם החברה, ועורכי דינם, יקראו אותם בקפידה. כדאי מאוד שיהיה כתוב בתנאי השימוש את מה שאתם צריכים כדי להגן על החברה והשירות, ולוודא שאתם משחקים את המשחק לפי הכללים שאתם בחרתם.