תוכנות קוד פתוח מהוות משאב חשוב בפעילות של חברות הזנק רבות, כבר בשלב פיתוח המוצר שלהן. אך בעוד שכלי זה זוכה לפופולאריות רבה בקרב יזמים, יש להיות מודעים לסיכונים הכרוכים בשימוש בו. בחלק זה נצביע על כמה מהיתרונות והחסרונות הכרוכים בבניית מוצר על בסיס קוד פתוח, על הצעדים אשר מומלץ לנקוט בהם במטרה להפחית חשיפה משפטית אפשרית.

לעמוד הראשי של: IP, Privacy & Internet Law

 • אז מה זה תוכנת קוד פתוח?

  קוד פתוח אינו תוכנה, אלא האופן בו יוצרי התוכנה מגדירים את זכויותיהם בה, ואת זכויותיהם של אחרים. אותה תוכנה יכולה להיות מופצת כתוכנת קוד פתוח, כלומר, כתוכנה שמופצת תחת רישיון קוד פתוח, וכתוכנה קניינית (proprietary software). למעשה, תוכנות רבות מופצות גם כתוכנות קוד פתוח וגם כתוכנות קנייניות. לעיתים, המעבר בין המשטרים השונים יהיה בפורמט של פרימיום.

  תוכנות קוד פתוח, מופצות לציבור המשתמשים לשימוש, הורדה, העתקה ושינוי, כאשר הרישיון הספציפי החל על התוכנה מגדיר את המותר והאסור לגביה.

 • למה יזמים רבים רואים תוכנות קוד פתוח כאטרקטיביות?

  בראש ובראשונה, רוב תוכנות הקוד הפתוח הן חינמיות. כל יזם שהסטארטאפ שלו נמצא בשלבי הקמה ראשוניים מעדיף לחסוך כסף היכן שרק ניתן. בדרך כלל השלבים הראשונים של פיתוח המוצר נעשים לפני שבחברה יש משאבים רבים ואף טרם קבלת השקעה ראשונה או גיוס הון. כאשר קיימת אלטרנטיבה לבחור בין תוכנה בתשלום לבין תוכנה שמוצעת חינם – לרוב היזמים הבחירה היא פשוטה למדי.

  שנית, טיב התוכנות. לא מעט יזמים יאמרו כי התוכנה החינמית הספציפית בה הם מעוניינים להשתמש היא לא פחות טובה, ולעיתים אף טובה יותר מזו המוצעת להם באופן מסחרי כתוכנה קניינית תחת תג מחיר גבוה.

  שלישית, הן זמינות. לא מעט תוכנות פתוחות צברו פופולאריות והצלחה רבה בקרב קהילת המפתחים הרלוונטית, אין צורך לבזבז זמן על למידה והיכרות שלהן, והכי חשוב – בדרך כלל אפשר להוריד אותן בלחיצת כפתור, ובכך לחסוך זמן, טרחה וכסף בהתמקחות על מחיר, חתימה על חוזה ורכישה של תוכנה.

 • מה החסרונות של תוכנות קוד פתוח?

  כמו במקרים אחרים, התשובה טמונה בפער שבין ההסתכלות לטווח הקצר לבין החשיבה לטווח הארוך.

  השימוש בתוכנות קוד פתוח, אף אם הוא פעמים רבות חינמי, אינו חופשי ממגבלות ותנאים.

  המפתחים של התוכנה בוחרים תחת איזה רישיון קוד פתוח לשחרר אותה לציבור. רישיונות אלה (שכולם מוגדרים כרישיונות קוד פתוח) שונים זה מזה באופן מהותי.

 • סוגי רישיונות קוד פתוח

  בהכללה גסה, נהוג לחלק רישיונות קוד פתוח לשתי קטגוריות, רישיונות מגבילים (restrictive) ורישיונות מתירים (permissive). הרישיונות המפורסמים בקטגוריה המגבילה, כוללים את הרישיונות ממשפחת GNU – GPL, LGPL, AGPL, וכו'. רישיונות אלה טומנים בחובם התניות אשר מגבילות את יכולתם של מפתחים עתידיים לקבוע האם המוצרים שלהם יופצו לציבור הרחב או יהיו קנייניים.

  לדוגמא, אם שילבת במוצר שלך רכיב תוכנה אשר מופץ תחת רישיון GPL, יתכן ותגלה בעתיד כי אתה מחויב לשחרר את קוד המקור של התוכנה שלך לציבור הרחב. לרוב, תוכל לדרוש תשלום עבור התוכנה, אבל בכל מקרה תידרש לשחרר את קוד המקור. ברור, כי שחרור זה הוא בעל השפעה קטסטרופלית על זכויות הקניין הרוחני של החברה.

 • איך זה משפיע עלי בשלב הגיוס?

  כאשר החברה הצעירה מגיעה לסבב השקעה, המשקיע (ועורכי דינו) יבקשו לבדוק, כחלק מבדיקת נאותות של החברה, באילו רכיבי תוכנה החברה השתמשה במסגרת פיתוח הקוד שלה. רישיונות מגבילים, יאותתו באדום בוהק למשקיע שיש כאן סיכון משמעותי, והשפעה משמעותית לא פחות על ערכה של החברה.

  מה אפשר לעשות כדי להימנע ממצבים כאלה או לכל הפחות להפחית את החשיפה?

  • יש לזהות את כל תוכנות הקוד הפתוח אשר החברה עושה בהן שימוש, ולהקפיד שכל שימוש חדש בקוד פתוח יובא לידיעת ואישור ה- CTO של החברה.

  • יש לשים לב לסוג הרישיון תחתיו מופצת תוכנת הקוד הפתוח הספציפית, ולקרוא את תנאיו.

  • חשוב לזהות ולהבחין מה הם השימושים השונים שנעשים בקוד הפתוח. האם מדובר למשל בשימוש לצרכים פנימיים, או בשילוב של אותו קוד פתוח במוצר של החברה.

  • מומלץ לבחון האם קיימות חלופות טובות בשוק ואם כן, מה תהיה עלותן. כמו כן, יש לבחון האם ישנה אפשרות ומה תהיה העלות של פיתוח עצמאי של אותו רכיב תוכנה.

  • יש לנסח מדיניות חברה לשימוש בקוד פתוח ולוודא שכל העובדים בחברה מכירים אותה.

  הפרשנות וההערכה של כל רישיון קוד פתוח ובחינת ההשלכות הספציפיות שלו על החברה והקניין הרוחני שלה, מהווים משימה מורכבת הדורשת ניתוח זהיר המשלב היבטים משפטיים עם היבטים טכניים. לפיכך, ועל אף היתרונות הקיימים בשימוש בתוכנות קוד פתוח, נראה כי ההבנה והמחקר המקדימים, וכן ההתייעצות עם מומחה בתחום, עשויים להוות את המפתח לשימוש בטוח בקוד הפתוח.