הקניין הרוחני של החברה מהווה את מצבור הנכסים הלא מוחשיים שלה, כגון פטנטים, סודות מסחריים, סימני מסחר, מוניטין, רעיונות, תכניות עסקיות, ועוד. מאחר ונכסים אלה הינם יציר האינטלקט של האדם נולד הביטוי Intellectual Property, או בקיצור IP.

קניין רוחני הוא נכס מהותי במרבית החברות, והוא משחק תפקיד קריטי כגורם משיכה (או דחייה) לקבלת מימון וגיוס כספים לחברה, השגת שיתופי פעולה טכנולוגיים עם חברות גדולות יותר, ויכולתה של החברה לפתח ולמסחר מוצרים. לאור חשיבותם של נכסי הקניין הרוחני, על יזמים להקדיש כבר בתחילת הדרך מחשבה רבה להגנה עליהם, באמצעות מגוון רחב של כלים משפטים, בהתאם לסוג הקניין הרוחני שפותח, על ידי העמדת אמצעים כלכליים העומדים לרשות החברה, ופעילות הגנה אקטיבית בטריטוריות בהם יש כוונה לשווק את המוצר.

היכרות ומודעות עם הנושא תאפשר לחברה לאמץ אסטרטגיה ארוכת טווח להגנה ושימור הנכסים החשובים הללו, ובאמצעות כך אף למנף את שווי החברה בשוק.

לעמוד הראשי של: IP, Privacy & Internet Law

 • ארבע קטגוריות עיקריות של קניין הרוחני

  1. פטנטים – הגנה על אמצאות או שיפורים לאמצאות קיימות. אמצאה כשירת פטנט יכולה להיות הן מוצר והן תהליך, בכל תחום טכנולוגי, ובתנאי שמתקיימת בה חדשנות, היא מועילה, ניתנת לשימוש תעשייתי ויש בה התקדמות המצאתית.

  2. סימני מסחר ומדגמים – השמות המסחריים של חברה והמותגים שלה. סימני מסחר נועדו לזהות את המוצר והשירות הרלוונטי עם המקור שלהם, ומגנים על המוניטין שרכשה אותה חברה באמצעות המוצרים והשירותים שהיא מספקת בשוק.

  3. זכויות יוצרים – ההגנה על יצירות מקוריות של המחבר, כגון יצירות ספרותיות, דרמטיות, מוזיקליות, או אמנותיות, ולרבות תוכנת מחשב אשר החוק מכיר בה כיצירה ספרותית.

  4. סודות מסחריים – מידע עסקי אשר יש בו פוטנציאל להעניק תועלת תחרותית משמעותית לבעליו, שאינו נחלת הרבים ושאינו ניתן לגילוי בנקל על ידי אחרים.

 • רישום פטנטים

  רישום פטנט הוא בדרך כלל הכלי הראשון עליו חושבים יזמים כאשר הם מפתחים טכנולוגיה חדשה. רישום פטנט מקנה בלעדיות (זמנית) בשימוש בטכנולוגיה המוגנת הפטנט, ובאמצעותו ניתן לחסום מתחרים בשימוש באותה הטכנולוגיה או טכנולוגיה דומה, למשך התקופה בה הפטנט בתוקף. לאור העובדה שפטנט מקנה בלעדיות לגורם אחד בשוק, תוקף הפטנט מוגבל בזמן, בדרך כלל לתקופה של 20 שנה.

  זכות הפטנט אינה מתגבשת מיד עם פיתוח האמצאה, אלא מצריכה רישום והקניית תוקף על ידי המדינה (כלומר רשות הפטנטים הרלוונטית). כמו כן, כמו מרבית זכויות הקניין הרוחני, גם פטנט מקנה הגנה טריטוריאלית בלבד, ועל מנת שיחסום מתחרים במדינה מסוימת, יש לרשום אותו בכל מדינה רלוונטית.

  ישנם תחומים ספציפיים, כגון מדעי החיים, מכשור רפואי או קלינטק, שם נדרשים ככלל משאבים רבים על מנת לפתח מוצר, ולכן תהיה בתחומים אלו חשיבות מאוד גדולה ליכולת להשיג פטנט ולחוזק של אותו פטנט בחסימת מתחרים בתחום.

  אחד החסרונות המהותיים בתהליך השגת זכויות פטנט הינו העלות הגבוהה ומשך הזמן הדרוש לעיגון זכות זו. הכנת בקשה לרישום פטנט תעלה כמה עשרות אלפי דולרים, וגם אם הבקשה תזכה להגיע לרישום המיוחל, ההליך יקח כמה שנים.

  אחת הדרכים הפופולאריות בקרב יזמים להתגבר לכאורה על מכשול העלות והזמן הכרוכים ברישום פטנט, היא הגשה של בקשת פטנט מקדמית בארה"ב (Provisional), אשר העלות שלה זולה יחסית והיא מקנה לבקשה את הסטאטוס הנחשק"Patent Pending" . יחד עם זאת, לאור החסרונות הטמונים בבקשה מקדמית מסוג זה, כגון שהיא פוקעת בתוך 12 חודשים או אינה עומדת לבחינה בפני רשם הפטנטים עד להגשת בקשה מלאה, משקיעים מתוחכמים בדרך נוטים לייחס חשיבות מעטה יחסית לצורת ההגנה הזו.

 • רישום סימני מסחר

  סימני מסחר הם דרך פשוטה וזולה באופן יחסי להגן על השם והלוגו של חברה מפני שימוש מתחרה. בתחום האינטרנט והאפליקציות, במקרים רבים הביצוע (ובין היתר עיצוב וחווית משתמש) הוא לא פחות חשוב מהטכנולוגיה שבבסיס המוצר. בהתאם החשיבות של מיתוג המוצר ויצירת "באזז" סביבו היא מהותית כגורם משיכה והגעה לקהל משתמשים רחב. מומלץ לחברות להקדים ולרשום את שם המותג שלהן כסימן מסחר, בטריטוריות הרלוונטיות עבורן.

  יש להבדיל בין שם מתחם (דומיין) לבין סימן מסחר. בעוד שמרבית היזמים ממהרים לרשום ולנכס לעצמם את שם הדומיין של המותג שלהם, פעמים רבות קיומו של סימן מסחר מתחרה עשוי ליטול מהם אח"כ את הזכות לעשות שימוש באותו דומיין. הליך הרישום לוקח בד"כ כשנה וחצי – שנתיים, אך גם במהלכה ניתן לנסות למנוע ממתחרים לעשות שימוש או לרשום סימן דומה מתחרה. לאחר שהסימן נרשם, ניתן לחדש את הרישום כל עשר שנים, לתקופה בלתי מוגבלת.

 • המשמעות של זכויות יוצרים

  זכויות יוצרים נוצרות באופן אוטומטי עם היווצרות היצירה, ובניגוד לפטנט או סימן מסחר – אינן מצריכות רישום או הכרה על ידי המדינה (לפחות בישראל). המצגות, תוכניות עסקיות, עיצוב אתר האינטרנט, תכנים וחומרים שונים שיצרתם – כל אלו עשויים להיות מוגנים תחת זכויות יוצרים, ובלבד שאותה יצירה היא אכן מקורית ומהווה יצירה עצמית שלכם. לחומרים אלה אפשר להצמיד את סמל ה- © יחד עם התראה שמדובר בחומרים המוגנים בזכות יוצרים. גם תוכנת מחשב יכולה להיות מוגנת מפני העתקה באמצעות זכויות יוצרים בה (וגם על ידי פטנט).

  בארה"ב קיים הליך של רישום זכות יוצרים, ויש הנוהגים לרשום את תוכנות המחשב במרשם זכויות היוצרים בספריית הקונגרס, על מנת לקבע זכות בעלות ראשונה בתוכנה, וכפתרון חילופי או נוסף לתהליך הרישום הממושך של פטנט. יצוין כי גם שם הרישום הוא דקלרטיבי ואינו גורע מתוקף הבעלות ביצירה שאינה רשומה. גם בסין קיימת אפשרות לרישום זכות יוצרים והרישום שם מומלץ מאוד טרם תחילת הפעילות בסין, שכן הוא יוצר ראיה לכאורה לבעלות שתקל להתמודד עם הפרות בעתיד.

 • המשמעות של סודות מסחריים

  סודות מסחריים הם האמצעי המרכזי להגן על רעיונות ומידע עסקי, אשר אינם מצויים בנחלת הרבים. יש לקחת בחשבון שנכסי קניין רוחני רבים, על אף שהם יכולים להיות בעלי ערך עצום, אינם זכאים להגנה תחת אחד המנגנונים שהוזכרו לעיל (כגון פטנטים או זכויות יוצרים). הסוד המסחרי המפורסם מכולם – המתכון הסודי של משקה הקוקה קולה, לא היה מצליח לקבל הגנה תחת אף אחד מהכלים האחרים שנמנו למעלה, על אף ערכו המסחרי העצום. כדי להגן על רעיונות, או מידע עסקי רב ערך, המנגנון הנכון עבור החברה הוא הסוד המסחרי.

  סוד מסחרי הוא כל רעיון או חידוש אשר אינו ידוע לכלל ואשר טמון בו פוטנציאל לרווח מסחרי. בין היתר, סוד מסחרי עשוי לכלול גם את דרכי יישום הפטנט (שאינם מפורסמות במסגרת הפטנט). מנגד, על פי הפסיקה, רשימת לקוחות תיחשב לסוד מסחרי רק במקרים מיוחדים. על חברות ויזמים לגלות משנה זהירות לפני שהם חושפים את הסודות המסחריים שלהם, ובכלל כך הטכנולוגיה של החברה אשר אינה מוגנת בדרכים אחרות. המסלול המרכזי לחשיפת מידע לצורך עסקי תוך שמירה על היותו סוד מסחרי היא לחתום מול עובדים, יועצים וצדדים שלישיים, על הסכמי סודיות, אשר נהפכו סטנדרט בתעשיית ההייטק עתירת הסודות והרעיונות. כמו כן,נדרשת השקעת מאמצים סבירים מצד החברה כדי לשמר את המידע כסודי כמסווג מומלץ לחשוף מידע סודי רק על בסיס הצורך לדעת (NEED TO KNOW), ולהחזיקו במקום מאובטח.